Mutluluk hormonunu artırmanın 6 doğal yolu

03.05.2018

Mutluluk hormonu nasıl artırılır? Mutluluk hormonu artırmak için yapılması gerekenler. Mutluluk hormonun artırmanın 6 doğal yolunu sizlere sunuyoruz.

Mutluluk hormonunu artırmanın 6 doğal yolu

Hormonlar, insanı ruhsal ve fiziksel olarak etkileyen önemli etkenlerdendir. Bu hormonların arasında, bizi en çok mutlu eden ise serotonin yani mutluluk hormonudur. Peki, sindirimden mutluluğa pek çok önemli etkisi olan bu hormon nasıl artırılır? “Yüksek Topuklar” ekibi olarak sizlere, mutluluk hormonunu artırmanın doğal yollarını sunuyoruz.

Mutluluk hormonu nasıl artırılır?

Serotonin hormonu, mutluluk hormonu olarak da bilinir. Vücut tarafından üretilir ve sinir hücrelerine etki eden bir hormondur. Serotonin üretmek için beyin, triptofan denilen bir amino asit kullanır. Serotonin hormonu beyinle birlikte, sinir sistemini, mideyi ve bağırsakları doğrudan etkiler.

Mutluluk hormonu, yeterli miktarda salgılandığında mutluluk, motivasyon ve enerji artar. Ancak tam tersi durumda, uyku ve yeme bozuklukları, depresif ruh hali, stres gibi sorunlar yaşanabilir. Bu nedenle mutluluk hormonuna gereken önemi vermek ve doğal yollarla

Serotonin vücumuzda yeterli seviyede olduğunda enerjiniz ve mutluluk düzeyiniz yükselir. Uykunuz düzene girer, iştahınız dengelenir ve daha zinde hissedersiniz. Düşük serotonin ise depresif ruh haline, uyku ve yeme bozukluklarına yol açabilir. Bu kadar önemli bir fonksiyona sahip serotonin hormonunuza iyi bakmak ve onu artıracak doğal yollara başvurmak gerekir.

Beslenmenize dikkat edin!

Mutluluk hormonu artırmak için, serotonin üretiminde kullanılan triptofan içeren besinler tüketebilirsiniz. Triptofan açısından zengin besinler, yumurta, peynir, soya, hindi eti, somon ile muz, kivi, ananas gibi tropikal meyveler ve ceviz, fındık, badem gibi kuru yemişlerdir. Ayrıca, güne yumurta, peynir, badem, ceviz, yulaf ezmesi gibi besinlerle yapacağınız bir kahvaltıyla başlayabilirsiniz. Sağlıklı ve güçlü bir kahvaltı sizi tüm gün enerjik hissettirecektir.

B vitaminleri alın!

Özellikle B6 başta olmak üzere B12 ve B9 vitaminleri serotonin üretimini hızlandırır. Böylece sinir sisteminiz daha sağlıklı çalışır, depresyon riski azalır ve daha mutlu olursunuz. B vitaminlerini doğal yollarla almak için beslenmenize dikkat etmelisiniz. B9 vitamini açısından zengin gıdalar; tüm sebze ve meyveler, tam tahıllar, kuru baklagiller. B6 vitamini açısından zengin gıdalar; tavuk ve hindi eti, balık, kuru baklagiller ve koyu yeşil yapraklı sebzeler ile portakal ve kavun. B12 açısından zengin gıdalar ise; süt, yumurta, tavuk, balık ve kırmızı et gibi hayvansal besinlerdir.

Egzersizi ihmal etmeyin!

Sağlık için çok faydalı olan egzersiz, serotonin hormonunun üretiminde de olumlu etkilere sahip. Mutluluk hormonunu artıran egzersizlerin başında yürüyüş, koşu, bisiklet ve yüzme geliyor. Ayrıca, nefes ve meditasyon çalışmalarını içeren yoga stres hormonunu düşürüp, mutluluk hormonunu artırıyor. Bu nedenle, düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Hiç egzersiz yapmıyorsanız, açık havada yürüyüş yaparak başlayabilirsiniz.

Güneşten yararlanın!

Mutluluk hormonunu artırmanın en doğal yollarından biri güneşe çıkmaktır. Güneş ışınları D vitamini üretimini destekler. D vitamini de serotonin hormonunun üretiminde olumlu rol oynayan önemli bir vitamindir. Bu yüzden güneşten faydalandığınız zaman depresyon ve stres riski azalır. Kendinizi daha mutlu ve pozitif hissedersiniz.

Meditasyon yapın!

Meditasyonun, zihin ve beden üzerindeki olumlu etkileri çok fazladır. Yapılan araştırmalarla meditasyonun mutluluk hormonunu artırdığı desteklenmiştir. Ayrıca meditasyon, birçok hastalığın tedavisini desteklemek için eğitim ve etkinlik haline getirilmektedir. Düzenli olarak meditasyon yapmak stres ve kaygılardan arınmanızı sağlar ve depresyon riskini azaltır. Mutluluk hormonunu artırdığı için de daha mutlu ve huzurlu bir hayatınız olur.

Masaj yaptırın!

Masajla birlikte stres hormonu olarak bilinen kortizol hormonu azalır. Stres hormonu azaldıkça mutluluk hormonu artmaya başlar. Kasların rahatlaması ve mutluluk hormonunun artmasıyla birlikte daha dingin ve mutlu olursunuz. Ayrıca, masajın bir diğer olumlu etkisi, dopamin yani keyif hormonunu artırmasıdır.

Mutluluk hormonunu artırmanın doğal yollarını sizlerle paylaştık. Stresten uzak, mutlu ve huzurlu bir hayat için bu yollara başvurmanızı tavsiye ederiz.

BİR YORUM YAZIN

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Footer açıklama yazısı. Bu alan tema ayarlarından değiştirilebilmektedir.